Wybór optymalnego systemu grzewczego stanowi jeden z podstawowych i najważniejszych elementów projektowania i budowy wymarzonego domu. Obecnie istnieje wiele różnych rodzajów ogrzewania, które zapewniają komfort i wygodę, a także mają ogromny wpływ na wysokość rachunków. Do nowoczesnych systemów grzewczych należą między innymi: ogrzewanie gazowe, olejowe elektryczne, olejowe oraz pompa cieplna.
Ogrzewanie gazowe
Ogrzewanie gazowe charakteryzuje się niską emisją substancji szkodliwych dla środowiska, dlatego uznawane jest za najbardziej ekologiczne spośród konwencjonalnych źródeł energii. Stanowi idealne rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które:
- cenią sobie bezobsługowy system grzewczy,
- mają możliwość podłączenia budynku do sieci gazowej, zaś koszt budowy przyłącza nie jest zbyt wysoki.
Kotły gazowe cieszą się ogromną popularnością głównie ze względu na komfort i wygodę użytkowania (brak konieczności systematycznego uzupełniania opału) oraz możliwość utrzymania stałej temperatury w domu. Zapewnia nie tylko ciepło w całym mieszkaniu lub domu, ale może jednocześnie dostarczać ciepłą wodę bez konieczności instalacji dodatkowych urządzeń (np. bojlerów, piecyków gazowych, itp.). W przypadku ogrzewania gazowego wystarczy jedynie pamiętać o regularnym przeglądzie urządzenia, aby zapewnić bezpieczeństwo wszystkim domownikom.
Nowoczesne kotły gazowe
W ofercie poszczególnych producentów znajdują się obecnie nowoczesne, wydajne i intuicyjne w obsłudze kotły gazowe (np. kocioł gazowy Junkers), takie jak:
- kotły stojące i wiszące;
- kotły jednofunkcyjne – ogrzewają tylko wodę krążącą w instalacji centralnego ogrzewania wielofunkcyjne;
- dwufunkcyjne – wyposażone w przepływowy wymiennik do podgrzewania wody; umożliwiający ogrzewanie domu i wody użytkowej bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń;
- kotły z otwartą komorą spalania – pobierają świeże powietrze bogate w tlen niezbędny do spalania z pomieszczenia, w którym są zamontowane;
- kotły z zamkniętą komorą spalania (tzw. turbo) czerpią powietrze do spalania z zewnątrz, zaś powstające w procesie spaliny nie mają jakiejkolwiek styczności z powietrzem w pomieszczeniu;
- kotły tradycyjne;
- kondensacyjne – posiadają wymiennik (zwany wtórnym lub kondensacyjnym), w którym woda powracająca z instalacji centralnego ogrzewania jest podgrzewana ciepłem wydzielającym się podczas wykraplania pary wodnej ze spalin;
- kotły pulsacyjne – podstawę działania stanowi zasada spalania gazu, opracowana o stosowana pierwotnie w silnikach lotniczych.
Przeczytaj więcej na https://www.bosch-thermotechnology.com/pl/pl/ocs/budynki-mieszkalne/kotly-1221623-c
Ogrzewanie olejowe
Instalacja olejowa zasilana jest olejem opałowym przechowywanym w specjalnych zbiornikach. Ogrzewanie olejowe stanowi doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla osób, które nie mają możliwości podłączenia się do sieci gazowej, a jednocześnie nie chcą korzystać z paliw stałych. Jedną z największych zalet kotła olejowego jest przede wszystkim automatyczna obsługa. Wystarczy bowiem na początku użytkowania ustawić odpowiednie parametry w panelu sterowania, dzięki czemu cały proces może odbywać się bez udziału człowieka. Należy jednak pamiętać, że kocioł olejowy wymaga systematycznych przeglądów i konserwacji, obejmującej kontrolę szczelności przewodów, czystości filtra oleju czy parametrów termostatu. Ogrzewanie kotłem olejowym jest wprawdzie bardzo wygodnym rozwiązaniem, ale niestety koszty założenia instalacji i eksploatacji zwykle są wyższe niż w przypadku ogrzewania gazem.
Ogrzewanie elektryczne
Ogrzewanie elektryczne sprawdza się głównie w małych mieszkaniach lub dobrze ocieplonych, energooszczędnych domach (gdzie są niskie koszty ogrzewania) lub w domach ogrzewanych okresowo (np. w domkach letniskowych). Może być ono realizowane na wiele sposobów w zależności od wielkości zapotrzebowania na ciepło oraz rodzajów zastosowanych urządzeń. Obecnie do najbardziej ekonomicznych rozwiązań należy ogrzewanie:
- akumulacyjne,
- konwekcyjne,
- promiennikowe.
Ogrzewanie elektryczne może być stosowane jako jedyna metoda zapewnienia ciepła w domu bądź mieszkaniu, ale znacznie częściej stanowi uzupełnienie tradycyjnego centralnego ogrzewania oraz ogrzewania podłogowego w pomieszczeniach, które wymagają dogrzania. Największą zaletą takiego sposobu ogrzewania jest bezproblemowe użytkowanie. Niestety ogrzewanie elektryczne nadal wiąże się z dosyć wysokimi kosztami eksploatacjami.
Ogrzewanie pompą ciepła
Pompa ciepła cieszy się w ostatnich latach dużym zainteresowaniem wśród inwestorów. Stanowi ekologiczną metodą ogrzewania domu, która wykorzystuje energię cieplną, znajdującą się w naturalnych pokładach ziemi, powietrza i wody. Zasada pracy pompy ciepła opiera się na typowych przemianach fizycznych, zachodzących w urządzeniu: parowaniu, sprężaniu, skraplaniu oraz rozprężaniu. Niestety koszty instalacji urządzenia oznaczają dosyć wysoki wydatek, który dla większości właścicieli domów stanowi nadal poważną barierę finansową.