Katar niejedno ma imię, ale zawsze jest męczący i nieprzyjemny

Katar ma wiele twarzy i na wielu twarzach gości. Nieżyt nosa to jedna z najczęściej występujących infekcji, która z reguły ma lekki przebieg i leczona (bądź nie) – mija po około siedmiu dniach. Katar może różnić się przyczynami, objawami i przebiegiem. Jak rozpoznać, z jakim katarem mamy do czynienia? 

Skąd się bierze katar?

Objawy kataru są wspólne dla wszystkich jego typów - różni je rodzaj i kolor wydzielinyPrzyczyn kataru może być kilka, pojawia się on najczęściej w związku z wychłodzeniem organizmu (dlatego katarowy szczyt przypada na okres jesienno-zimowy), ale również w sytuacji: ogólnego osłabienia organizmu i jego odporności, przemęczenia i przepracowania, niedożywienia i stresu. W wyniku pojawienia się choćby jednego z tych czynników zaburzeniu ulega funkcjonowanie błony śluzowej, której rolą jest m.in. neutralizowanie wirusów i bakterii.

Trzy rodzaje kataru

Nieżyt nosa to wspólna nazwa dla trzech rodzajów kataru: wirusowego, bakteryjnego i alergicznego. Za powstanie kataru wirusowego odpowiedzialne są rhinowirusy charakteryzujące się bardzo krótkim okresem wylęgania – pierwsze symptomy kataru pojawiają się w około 24-48 godzin po kontakcie z wirusem. Katar bakteryjny jest najczęściej konsekwencją źle leczonego kataru wirusowego – do infekcji bakteryjnej dochodzi np. w wyniku nadkażenia błony śluzowej nosa. Katar alergiczny(nazywany również katarem siennym) towarzyszy różnego rodzaju chorobom alergicznym i powstaje w konsekwencji kontaktu z konkretnym alergenem.

Objawy nieżytu nosa

Acatar to jeden ze skutecznych środków na katar wirusowy i bakteryjnyIstnieje kilka objawów, które są wspólne dla każdego z trzech rodzajów kataru: kichanie i drapanie w nosie oraz gardle, obrzęk błony śluzowej, trudności w oddychaniu, uczucie ciągłej niedrożności nosa (zatkania przewodów nosowych), łzawienie oczu, spadek apetytu, bóle głowy i złe samopoczucie. Tym co pozwala niemal bezbłędnie zdiagnozować rodzaj kataru jest wydzielina  z nosa – różna dla każdego typu nieżytu: przy infekcji wirusowej wydzielina jest rzadka i przezroczysta, przy infekcji bakteryjnej wydzielina robi się gęsta, lepka i żółto-zielona, a w katarze alergicznym mówi się, że „z nosa leje się woda” (wydzielina jest bardzo wodnista i przezroczysta). Leczenie kataru należy dobrać w zależności od jego rodzaju, ale w każdym przypadku należy pamiętać o odpowiedniej higienie nosa i nawilżaniu śluzówki.

Aaaaapsik! Na zdrowie!

Dodaj komentarz