Pożary lasów są dla strażaków szczególnym wyzwaniem. Walka z żywiołem odbywa się w trudnych warunkach terenowych, a także z ograniczonym dostępem do pozyskiwania wody. Takie okoliczności zmuszają do zastosowania niestandardowych procedur i specjalistycznego sprzętu, który ułatwi działania na skomplikowanym obszarze. Jakie węże wykorzystują strażacy podczas gaszenia lasów?
Cechy szczególne pożarów lasów
Pożary lasów są niezwykle trudne do zahamowania, co wynika z wielu czynników. Bardzo często ugaszenie ognia utrudnia roślinność — suche trawy i drzewa doskonale podtrzymują spalanie. Co ciekawe, niektóre gatunki takie jak np. dąb korkowy czy sosna Parana działają jak naturalne przegrody przeciwpożarowe.
Rozprzestrzenianie się pożarów w lesie często zależy od ukształtowania terenu, a także od siły wiatru. Podmuchy na zboczach sprzyjają odrywaniu się płonącej materii i rozwiewają ją na niższe partie terenu. Takie warunki determinują konieczność zastosowania specjalnych węży do gaszenia lasów, łąk czy zarośli.
Jako przyczynę zaprószenia ognia w lesie najczęściej wskazuje się działalność człowieka — umyślną lub przypadkową. W konsekwencji pożary prowadzą do degradacji lub zniszczenia ekosystemów, wyeliminowania fauny i flory na danym obszarze. To z kolei skutkuje zwiększeniem erozji gleby, a także zmniejszeniem dostępności wody.
Czym gasi się pożary lasów?
Pożary lasów mają gwałtowny charakter i w czasie suszy mogą rozprzestrzeniać się bardzo szybko. Z tego powodu konieczna jest bardzo szybka reakcja ze strony służb wyposażonych w odpowiedni sprzęt oraz ustalenie właściwej taktyki.
W tak ekstremalnych warunkach bardzo często tradycyjne urządzenia okazują się mało skuteczne. Z tego powodu strażacy powinni mieć dostęp do specjalistycznych węży strażackich, przystosowanych do gaszenia pożarów w lesie. Tego rodzaju ekwipunek znaleźć można np. w firmie Bogdan Gil.
Węże strażackie do gaszenia pożarów są wyjątkowo wytrzymałe na wpływ czynników mechanicznych i biologicznych. Jednocześnie cechują się niewielką wagą i nie sprawiają trudności podczas transportu. Wykazują również odporność na wpływ wysokich temperatur, a także promieniowania UV. W warunkach słabej widoczności konieczne staje się użycie węży w wersji fluorescencyjnej.