Siłowniki hydrauliczne, jak wskazuje ich nazwa, to urządzenia, które do wykonania pracy wykorzystują energię sprężonej cieczy. Chociaż istnieje wiele rodzajów takich siłowników, to zasada działania jest w każdym przypadku podobna. W artykule wyjaśniamy, jak działają siłowniki hydrauliczne, z jakich elementów się je produkuje i gdzie najczęściej znajdują swoje zastosowanie.
Czym są i do czego służą siłowniki hydrauliczne?
Siłowniki hydrauliczne pracują w ruchu posuwistym i z tego względu są czasem nazywane cylindrami hydraulicznymi. Zasada ich działania opiera się na przekształcaniu energii sprężonej cieczy (oleju hydraulicznego) na pracę mechaniczną za pomocą tłoka bądź innej części mechanizmu. Urządzenia te składają się z:
- korpusu,
- obudowy,
- tłoka,
- tłoczyska.
W zależności od konstrukcji i sposobu działania wyróżnia się wiele rodzajów siłowników, np. jednostronne, dwustronne, teleskopowe czy podwójne.
Zastosowanie siłowników hydraulicznych
Najczęściej siłowniki hydrauliczne można spotkać w dużych maszynach budowlanych, takich jak dźwigi, żurawie, wywrotki, koparki, ładowacze czołowe. Często stosowane są też w warsztatach samochodowych, gdzie stanowią ważny moduł w podnośnikach. Oprócz tego, siłowniki hydrauliczne są wykorzystywane w:
- maszynach rolniczych,
- robotach produkcyjnych,
- systemach bram automatycznych,
- maszynach przemysłu ciężkiego i górniczego.
Naprawa siłowników hydraulicznych
Siłowniki hydrauliczne to dość kosztowne części maszyn, dlatego wymiany tych podzespołów dokonuje się tylko wówczas, gdy jest to naprawdę konieczne. Kiedy tylko można warto natomiast skorzystać z możliwości naprawy bądź regeneracji tych elementów, aby zaoszczędzić. Naprawę siłowników hydraulicznych należy zlecać wyłącznie specjalistycznym zakładom, które dysponują profesjonalnym parkiem maszynowym. Przykładem takiej firmy jest SIŁOVEX – produkcja i regeneracja siłowników. Przedsiębiorstwo zajmuje się też naprawą maszyn budowlanych i usługami naprawczymi różnych podzespołów.