Prawidłowe utworzenie zielonego dachu wymaga zastosowanie odpowiednich materiałów. Najczęściej jako jedną z warstw wykorzystuje się substrat ekstensywny. Jaka jest jego funkcja?

Substrat ekstensywny – właściwości

Aby zielony dach spełniał swoje funkcje i był trwały, konieczne jest zastosowanie wysokiej jakości materiałów do stworzenia każdej z kolejnych warstw. Najczęściej wykorzystywanym podłożem dla roślin jest substrat ekstensywny. Składa się on ze skał mineralnych. Ich odpowiednio dopasowana granulacja zapewnia roślinom idealne warunki do wzrostu. Substrat ma jednocześnie złożoną i solidną strukturę. Pozwala magazynować wodę i dostarczać wystarczającą jej ilość roślinom. Jego wysoka odporność na niskie, mroźne oraz bardzo wysokie temperatury, a także na promieniowanie ultrafioletowe sprawia, że zachowuje swoje właściwości nawet podczas niekorzystnych warunków atmosferycznych. 

Dlaczego warto inwestować w zielone dachy?

Dzisiaj, gdy świadomość społeczeństwa odnośnie ochrony przyrody jest większa, zielone dachy cieszą się rosnącą popularnością. Korzyści z ich zastosowania jest wiele. Główną jest ich pozytywny wpływ na środowisko naturalne. Dachy pokryte roślinnością pozwalają oczyścić powietrze i zmniejszyć emisję dwutlenku węgla oraz podobnych szkodliwych substancji. Ich warstwa absorbuje wodę deszczową, dzięki czemu zniwelowany jest problem z kanalizacją miejską, szczególnie podczas deszczowych dni. Powolne odparowywanie wody z zielonego dachu, pozwala w pewnym stopniu regulować temperaturę w upalne dni. Dodatkowo roślinność na dachu ma doskonałe właściwości termoizolacyjne. Latem blokuje promienie słoneczne i uniemożliwia nadmierne nagrzanie budynku. Zimą izoluje budynek od niskich temperatur i pozwala zachować ciepło wewnątrz. Odpowiednio zaaranżowana przestrzeń na dachu może stanowić również dodatkowe miejsce do wypoczynku. Montaż urządzeń do siłowni zewnętrznej, ławeczek i leżaków dodatkowo uatrakcyjni miejsce.

Dodaj komentarz