Podstawą budowy każdego domu jest wylanie fundamentów. Ich zasadniczą rolą jest separacja konstrukcji od podłoża, przez co dom nie jest narażony na wilgoć z ziemi, a także zachowuje swoją stabilność. Dlaczego izolacja fundamentów jest tak kluczową kwestią? Co warto na ten temat wiedzieć?
O fundamentach słów kilka
Fundamenty budynku stanowią bardzo ważny element całego procesu budowy nowego domu. Trudno mówić bez nich o stabilności budynku. Oczekiwania, jakie stawia się przed fundamentami, to przede wszystkim utrzymanie obiektu w wybranym położeniu, brak osiadania budynku w gruncie, wytrzymałość na wodę i bardzo duże obciążenia. Ważnym wzmocnieniem jest izolacja fundamentów. To ona wpływa na ochronę przed nadmiarem wilgoci, ale też przed pękaniem ścian podczas osiadania budynku w gruncie. Brak odpowiednio wykonanej izolacji może spowodować, że w domu pojawi się szkodliwe dla zdrowia pleśń i wilgoć, które będą trudne do usunięcia.
Izolacja pozioma i izolacja pionowa – charakterystyka pojęć
Każdy producent systemów hydroizolacyjnych doskonale wie, czym jest izolacja pozioma, a czym pionowa. W przypadku pierwszej mamy do czynienia z zabezpieczeniem fundamentów przed wchłanianiem wody z gruntu i powstawaniem wilgoci. W tym celu stosuje się papę termozgrzewalną bądź papę na lepiku. W przypadku izolacji pionowej budowniczy sięga po materiały takie jak: folia, masa bitumiczna, zaprawa mineralna, papa bądź zaprawa mineralna. Wykonanie izolacji fundamentów to bardzo ważny etap początkowy wznoszenia każdego domu. Niezbędne jest zlecenie go fachowcom, którzy mają w tym temacie wieloletnie doświadczenie. Nieprawidłowo wykonana izolacja fundamentów nie tylko jest trudna do naprawienia na późniejszych etapach budowy, ale może też negatywnie wpłynąć na stabilność całej konstrukcji budynku. Dlatego inwestor musi dołożyć wszelkich starań, aby wznoszona na jego zlecenie konstrukcja, ale też poprzedzająca tę pracę izolacja fundamentów była wykonana z należytą starannością.