W teorii wykonanie czyjegoś portretu może wydawać się czymś bardzo łatwym. W praktyce okazuje się jednak, że fotografia portretowa wymaga czegoś więcej niż tylko poproszenia, aby model przyjął właściwą pozę lub przybrał odpowiednią minę. Na czym właściwie polega robienie zdjęć portretowych oraz jakie umiejętności są nam do tego potrzebne?
Fotografia portretowa – podstawy
Jak sama nazwa wskazuje zdjęcia, o jakich mowa dotyczą prezentacji osoby lub grupy osób w określonej scenerii czy sytuacji. Jej celem jest uchwycenie i przekazanie emocji towarzyszących modelowi. Wyróżnia się trzy rodzaje fotografii portretowej. Są to zdjęcia, których autor:
- skupia się głównie na twarzy;
- prezentuje całą sylwetkę modela.
Trzeci typ to tzw. kadr amerykański, gdzie zaprezentowana jest twarz oraz część sylwetki – powyżej kolan.
Ponadto portrety dzieli się na: pozowane i naturalne, studyjne oraz plenerowe, a także artystyczne i reportażowe.
Gdzie można się nauczyć tej techniki?
Aby wykonywać ciekawe portrety, najlepiej zapisać się na specjalne warsztaty. Poszukując ośrodka szkoleniowego, warto wybrać taki, który może poszczycić się sporymi: doświadczeniem oraz popularnością. Jednym z tego typu miejsc jest Akademia Nikona oferująca bogaty program kursów przeznaczonych zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych fotografów. Każdy taki kurs fotografii odbywa się w Krakowie i jest prowadzony przez zawodowców. Dzięki temu uczestnicy mają możliwość dużo bliższego poznania tajników wykonywania naprawdę dobrych, a przede wszystkim ciekawych zdjęć.
Czego nauczysz się na kursie fotografii portretowej?
Uczestnicząc w tych konkretnych warsztatach, nauczysz się nawiązywania relacji z modelem. Poznasz też tajniki pracy z nim. Prowadząca wskaże, w jaki sposób wykorzystywać światło oraz wszelkie elementy tła, aby za każdym razem osoby portretowane były zadowolone z tego, w jaki sposób zostały uwiecznione. Kurs poświęcony będzie także podstawowym błędom, jakie łatwo popełnić w czasie tworzenia portretu oraz przydatnym trikom, które uatrakcyjnią wykonywane zdjęcia. Ponadto w czasie zajęć uczestnicy dowiedzą się, jak ważny jest klimat panujący w czasie sesji oraz w jaki sposób go stworzyć. Część teoretyczna z kolei poruszy takie zagadnienia, jak:
- historia portretu;
- sposoby radzenia sobie w trudnych warunkach;
- przygotowanie do sesji krok po kroku;
- najważniejsze elementy składające się na dobry portret.
Dzięki temu, że grupy są dość nieliczne, istnieje większa szansa na zdobycie naprawdę cennej wiedzy w zakresie fotografii portretowej, jak i wykorzystanie jej od razu w praktyce pod czujnym okiem prowadzących.
Więcej na temat tego, co oferuje ten kurs fotografii, znajdziecie na stronie: https://www.akademianikona.pl/kursy-fotografii/krakow/. Za jej pośrednictwem możecie też poznać bliżej program szkoleń oraz dokonać zapisu na te, które najbardziej Was zainteresowały.