Etykieta energetyczna rozszyfrowana

Etykieta energetyczna powinna być umieszczona na każdym urządzeniu AGD i źródłach światła, ale istnieją również etykiety energetyczne domów

Spis treści

Etykieta energetyczna powinna być umieszczona na każdym urządzeniu AGD i źródłach światła, ale istnieją również etykiety energetyczne domówJeżeli planujemy zakup jakiegokolwiek sprzętu AGD i chcemy, aby ów zakup był nie tylko efektowny, ale również efektywny, a do tego energooszczędny – musimy wiedzieć co oznaczają poszczególne symbole, liczby i litery na etykiecie energetycznej. Co to jest klasa energetyczna i dlaczego jest taka ważna? Gotowi do rozszyfrowania? 

Obowiązkowa etykieta energetyczna

Wybierając urządzenia do naszego domu poświęćmy chwilę na szczegółową analizę etykiety energetycznej - im lepsze parametry, tym niższe koszty eksploatacjiEtykieta energetyczna to najczęściej naklejka, która obowiązkowo (w Unii Europejskiej) powinna pojawić się na urządzeniach AGD oraz różnego rodzaju źródłach światła. Kolorowa skala z literami od A do G to informacja o klasie efektywności energetycznej danego urządzenia. Klasa energetyczna oznacza stosunek zużycia energii elektrycznej przez wybrane urządzenie do standardowego zużycia energii urządzeń tego typu (w skali roku). Pierwsza litera alfabetu (kolor zielony) oznacza najlepszą klasę energetyczną. Od 2010 roku możemy kupić sprzęty z trzema nowymi klasami: A+, A++ i A+++. Oprócz klasy energetycznej etykieta określa przybliżone zużycie (roczne i dzienne) energii elektrycznej (w kWh) oraz wody, a także wydajność urządzenia w jego poszczególnych funkcjach (np. suszenia w zmywarce, czy wirowania w pralce).

Taniej, ale drożej?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję - przeliczmy ceny i koszty eksploatacji - to ważne dla domowego budżetuCeny urządzeń w danej grupie mocno się od siebie różnią. Średniej wielkości lodówkę kupimy już za 1000 zł, ale możemy za nią zapłacić nawet… 3 – 6 tysięcy. Przedział cenowy jest naprawdę spory, a cena konkretnego modelu będzie zależała przede wszystkim od wspomnianych wyżej parametrów. Najtańsza lodówka o pojemności około 300 litrów – będzie miała klasę energetyczną B i roczne zużycie prądu wyniesie około 450 kWh (to koszt około 250 zł za prąd). Najdroższe modele lodówek o tej samej pojemności, ale posiadające klasę energetyczną A+++ zużyją w tym samym okresie blisko trzykrotnie mniej energii elektrycznej (do rachunków za prąd trzeba będzie doliczyć około 95 zł). Warto więc rozważnie podejść do zakupów i solidnie przeliczyć co tak naprawdę nam się opłaca w długofalowej perspektywie. Warto również podkreślić, że im wyższa klasa energetyczna urządzenia – tym bardziej proekologiczne ono jest.

Klasa energetyczna dotyczy nie tylko przenośnych urządzeń – klasyfikuje się dzięki niej również budynki mieszkalne, oceniając ich energochłonność. Tutaj również im wyższa i bardziej zielona klasa – tym niższe będą koszty ogrzania i utrzymania odpowiedniej temperatury wewnątrz domu.

Powiązane artykuły