Elektrownie fotowoltaiczne – czym są i jak działają?

Elektrownie fotowoltaiczne to nowoczesne podejście do energii elektrycznej

Spis treści

Elektrownie fotowoltaiczne to nowoczesne podejście do energii elektrycznej

Współczesny człowiek jest coraz bardziej świadomy ograniczonej ilości zasobów naturalnych oraz negatywnego wpływu, jaki mają jego działania na kondycję planety. Przede wszystkim dlatego, z coraz większym zaangażowaniem wprowadzamy do naszego życia rozwiązania ekologiczne. Elektrownie fotowoltaiczne to jedno z takich właśnie rozwiązań. Czym jest fotowoltaika i jakie zastosowanie może mieć w naszych domach?

Fotowoltaika

Nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2, co pozwala na zbudowanie opłacalnej elektrowni słonecznejFotowoltaika to dziedzina nauki, która zajmuje się tematem przetwarzania energii słonecznej w energię elektryczną, czyli w dużym uproszczeniu – przetwarzaniem światła w prąd. Tym się różnią panele fotwoltaiczne od słonecznych, które służą do ogrzewania. Energia słoneczna należy do OZE, czyli odnawialnych źródeł energii (są nimi również: wiatr, opady atmosferyczne oraz pływy i fale morskie i geotermia). To właśnie one są alternatywą dla nieodnawialnych źródeł energii, do których należą m.in.: węgiel, gaz ziemny i ropa naftowa.

Przydomowe elektrownie fotowoltaiczne to systemy, które pozwalają wytwarzanie prądu elektrycznego z promieniowania słonecznego. Funkcjonalność takiej elektrowni zależy oczywiście od kilku czynników, z których najważniejszym jest nasłonecznienie miejsca, w którym mieszkamy. Istotne jest również dobranie odpowiedniej dla naszych potrzeb wielkości elektrowni oraz postawienie na najwyższej jakości elementy tejże.

Nasłonecznienie w Polsce

Nasłonecznienie to nic innego jak wielkość natężenia promieniowania słonecznego w danym miejscu. Pod uwagę bierze się natężenie przybliżone i uśrednione dla całego roku kalendarzowego. Natężenie promieniowania słonecznego mierzy się w W/m2, a nasłonecznienie w kWh/m2, co pozwala określić ile energii dociera do metra kwadratowego w ciągu roku. Średnie nasłonecznienie w Polsce wynosi około 1000 kWh/m2 (dla porównania, w Portugalii jest ono średnio 2-3 razy wyższe) – nieco wyższe jest na południu i wschodzie kraju, a trochę niższe na północy i północnym zachodzie. Przyjmuje się, że jest to wystarczające nasłonecznienie, by móc myśleć o wybudowaniu opłacalnej przydomowej elektrowni słonecznej.

Elektrownia fotowoltaiczna – skład

W skład przydomowych elektrowni słonecznych wchodzą:

  • panele fotowoltaiczne – zamieniają energię słoneczną w prąd stały, to element najbardziej widoczny, bo to one właśnie umieszczane są na dachach domów (rzadziej na specjalnych konstrukcjach),
  • inwerter – to tzw. falownik, który zamienia prąd stały w prąd zmienny,
  • akumulator – służy do gromadzenia energii;
  • licznik zużycia i produkcji energii,
  • okablowanie.

Fotowoltaika to dziedzina nauki zajmująca się zamianą energii słonecznej w energię elektryczną

 

Powiązane artykuły