Drugie życie centrów handlowych

Centra handlowe nie wytrzymują konkurencji nowych obiektów, zabójczy dla nich jest również trend kupowania niemal wszystkiego przez internet - w Stanach Zjednoczonych zamknięto już blisko 1,5 tysiąca shopping malli

Spis treści

Centra handlowe nie wytrzymują konkurencji nowych obiektów, zabójczy dla nich jest również trend kupowania niemal wszystkiego przez internet - w Stanach Zjednoczonych zamknięto już blisko 1,5 tysiąca shopping malli

Początek XXI wieku to czas, w którym Polacy zachłysnęli się centrami handlowymi. Możliwość zrobienia wszystkich zakupów pod jednych dachem była niezwykle wygodna. Ten trend dało się zauważyć na ulicach polskich miast, z których zaczęły znikać pojedyncze sklepy – zdecydowanie bardziej opłacalne było przeniesienie choćby niewielkiego biznesu do centrum handlowego. Po około dwóch dekadach następuje powolny odwrót od centrów handlowych.

Centrum handlowe w odwrocie

Centrum Handlowe Sosnowiec nie wytrzymało konkurencji nowych obiektów tego typu - zamknięto je i na ten moment nikt nie ma pomysłu jak wykorzystać tę przestrzeńCoraz częściej robimy zakupy przez internet, a jeśli już wybieramy się na zakupy – udajemy się najczęściej to jednego z 2-3 topowych centrów. Te mniejsze i starsze świątynie handlu nie wytrzymują konkurencji i zaczynają podupadać, a następnie – upadają. W Polsce nieczynne centrum handlowe jest np w Sosnowcu. Ku upadkowi chyli się krakowska Plaza (choć tu pojawił się nowy inwestor, który ma w planach rewitalizację najstarszego CH w Krakowie). A jak to wygląda na świecie?

Zagraniczne shopping mall

Upadłe centra handlowe najczęściej przejmują instytucje publiczne i Uniwersytety. W tych ogromnych budynkach urządzają się np. służba zdrowia, czy uczelnie. Przykład rewelacyjnego wykorzystania budynku po shopping mallu znajdziemy w Północnej Karolinie, w High Point. Oak Hollow Mall to obecnie budynek miejscowego Uniwersytetu, który planuje w tym miejscu stworzyć lokalną wylęgarnię przedsiębiorczości. Założeniem władz uniwersytetu jest stworzenie takiego miejsca, które skłoni ich studentów to pozostania w High Point (obecnie większość po ukończeniu uczelni po prostu wyjeżdża). To zresztą tylko część większego projektu zakładającego rewitalizację całego, ponad stutysięcznego miasteczka.

Modlitwa i leczenie zamiast zakupów?

 Highland Mall to obecnie największe centrum nauki - można tu czytać, ćwiczyć, wykładać i prowadzić warsztatyW Ameryce nieczynnych jest obecnie blisko 1,5 tysiąca centrów handlowych. Niektóre z opuszczonych budynków zostały przejęte przez różne wspólnoty religijne. Przykłady takich przejęć to m.in. Lexington Mall w Kentucky i Euclid Square w Ohio. Niektóre budynki byłych centrów handlowych świetnie sprawdzają się z kolei w roli szpitala. W Mississippi powstało Jackson Medical Mall – to klinika skierowana do ubogich mieszkańców okolic byłej świątyni handlu. Jedną z najbardziej imponujących metamorfoz upadłego centrum handlowego zafundowało jednak światu Austin Community College – w jej wyniku Highland Mall zostało przekształcone w „największe w galaktyce emporium nauki”. To miejsce, w którym można czytać, ćwiczyć oraz prowadzić różnego rodzaju wykłady i warsztaty.

Powiązane artykuły