Bezolejowe sprężone powietrze wyróżnia się niezwykłą czystością substancji, dzięki czemu cieszy się zainteresowaniem w wielu zakładach produkcyjnych. Powietrze sprężone, które byłoby zanieczyszczone olejem, mogłoby mieć ogromny wpływ na jakość produktów, z którymi ma styczność oraz na bezpieczeństwo konsumentów. Gdzie znajduje zastosowanie sprężone powietrze bezolejowe?
Bezolejowe sprężone powietrze – gdzie jest stosowane?
Czystość sprężonego powietrza ma ogromne znaczenie w strefach, gdzie jest stosowane i mogłoby wywołać ewentualne zagrożenia zdrowotne. Możliwość uzyskania bezolejowego sprężonego powietrza jest szczególnie ważne w takich branżach, jak produkcja farmaceutyczna i techniki laboratoryjne, przemysł spożywczy, elektroniczny czy produkcja opakowań. Właśnie w tych branżach jakość sprężonego powietrza ma ogromny wpływ na jakość produktu finalnego. System sprężonego powietrza bezolejowego sprawdza się przy procesie lakierowania. Farby oraz lakiery wykazują dużą wrażliwość na konkretne zanieczyszczenia w sprężonym powietrzu. W rezultacie mogą powstawać zaburzenia powłoki lakierniczej w formie pęcherzyków. To z kolei powoduje konieczność dokonywania napraw i zwiększa nakłady finansowe.
Jakie są rozwiązania techniczne dla bezolejowego sprężonego powietrza?
Rozwiązania techniczne, które umożliwiają produkcję i wykorzystanie sprężonego powietrza bezolejowego, dotyczą m.in. reaktora katalitycznego, oczyszczacze adsorpcyjne czy sprężarki bezolejowe. Za pomocą reaktora katalitycznego można produkować przyjazne dla środowiska bezolejowe sprężone powietrza. Ta technika zapewnia większe bezpieczeństwo niż filtrowanie i to przy znacznie niższych kosztach. Adsorber z aktywnym węglem pozwala z kolei wstępnie przygotować sprężone powietrze i filtruje je, usuwając krople oleju. Kolumna z aktywnym węglem to z kolei sposób na redukcję oparów węglowodorowych. Za pomocą sprężarki bezolejowej można natomiast uniknąć zanieczyszczenia urządzenia. Takie rozwiązania oferuje m.in. producent technik sprężonego powietrza BEKO TECHNOLOGIES, który dba o czystość substancji.
Bezolejowe sprężone powietrze – jakie ma zalety?
Sprężone powietrze jest stosowane praktycznie w każdej branży, jako nośnik energii. Bezolejowe substancje gwarantują całkowite bezpieczeństwo urządzeń, optymalizację procesów produkcji oraz ekonomiczny sposób pracy – czyli wszystkie główne cele przedsiębiorstw. Sprężone powietrze bezolejowe spełnia także rygorystyczne wymagania jakościowe – jest sterylne i zapewnia najwyższe standardy jakości.