Jak wynika z danych Agencji Rynku Energii, w Polsce istnieje już ponad milion domowych instalacji fotowoltaicznych. Duża popularność takich systemów nie powinna wcale dziwić, ponieważ dostarczają one zieloną energię, nie wymagając przy tym praktycznie żadnej obsługi i nie generując dodatkowych kosztów. Należy jednak pamiętać, że wydajna i bezpieczna praca paneli słonecznych jest uzależniona od okresowych prac konserwacyjnych. Tłumaczymy, czym właściwie grozi zaniedbanie paneli fotowoltaicznych.
Do czego może doprowadzić zaniedbanie paneli fotowoltaicznych?
Panele słoneczne są nieustannie wystawione na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, takich jak m.in. opady atmosferyczne, wahania temperatury oraz zanieczyszczenia zawieszone w powietrzu. Największe zagrożenie dla instalacji niesie jednak za sobą osad, który stopniowo gromadzi się na powierzchni ogniw, pogarszając tym samym ich wydajność. W przypadku skrajnego zaniedbania efektywność energetyczna paneli fotowoltaicznych może spaść o nawet 15-20%.
Spadek sprawności energetycznej przekłada się oczywiście na wydłużenie czasu zwrotu inwestycji, co jest szczególnie dotkliwe dla właścicieli dużych instalacji. Nie jest to jednak jedyne następstwo, z jakim trzeba się liczyć zaniedbując stan ogniw fotowoltaicznych. Osadzające się zanieczyszczenia mogą doprowadzić do trwałego uszkodzenia struktury paneli – zwłaszcza, jeżeli na ich powierzchni zacznie rosnąć mech i porosty.
Regularne przeprowadzanie prac porządkowych to obowiązek każdego posiadacza instalacji fotowoltaicznej, jednak w niektórych przypadkach konieczna jest większa dbałość o stan modułów. Dotyczy to przede wszystkim tych terenów, gdzie występują silne zabrudzenia lokalne – mowa tutaj o sytuacji, kiedy panele znajdują się w pobliżu piaszczystej drogi, kopalni czy cementowni. Spora ilość zanieczyszczeń może docierać także z gruntów rolnych, zwłaszcza w sezonie żniw – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Czyste Panele, zajmującą się czyszczeniem instalacji fotowoltaicznych.
Na czym polega czyszczenie paneli słonecznych?
Dostępne na rynku panele fotowoltaiczne są wyposażone w specjalne powierzchnie samoczyszczące – dodatkowa powłoka sprawia, że sezonowe opady usuwają z ogniw większość kurzu oraz pyłu. Nie zmienia to jednak faktu, że deszcz nie radzi sobie z poważniejszymi zanieczyszczeniami, takimi jak ptasie odchody, zalegające liście czy substancje wchodzące w skład smogu. Jedynym rozwiązaniem jest więc mechaniczne czyszczenie paneli słonecznych.
Okresowe prace porządkowe najbezpieczniej powierzyć fachowcom. Dlaczego? Otóż samodzielne mycie przydomowych paneli fotowoltaicznych może być niebezpieczne dla właściciela, jak i samej instalacji. Większość systemów jest montowana na dachach, utrudniając swobodny dostęp w czasie mycia instalacji fotowoltaicznych. Co więcej, ogniwa to urządzenia pod napięciem, a nieumiejętna pielęgnacja może doprowadzić do ich zbicia lub trwałego uszkodzenia.
Jak prawidłowo dbać o stan paneli fotowoltaicznych?
Pomiędzy wizytami specjalistów można oczywiście podejmować samodzielne próby usuwania powstających zabrudzeń. Należy przy tym zachować jednak kilka podstawowych zasad, aby osiągnąć zamierzony efekt, a przy okazji przez przypadek nie zepsuć instalacji:
- prace porządkowe należy przeprowadzać wczesnym rankiem lub pod wieczór. W przeciwnym wypadku nagrzane panele mogą doznać szoku termicznego,
- do czyszczenia powinno wykorzystywać się wyłącznie wodę demineralizowaną, aby nie pozostawić smug oraz uniknąć osadzania się kamienia,
- optymalne wyniki daje zastosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia paneli słonecznych. W większości przypadków nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby sięgnąć po roztwór octu lub płynu do mycia szyb.