Profile wykorzystywane do budowy systemów okiennych wykonywane są z różnych materiałów. Jednym z nich jest PCV, czyli polichlorek winylu. To tworzywo sztuczne o dużej wytrzymałości mechanicznej oraz odporności na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Dzięki właściwościom termoplastycznym PCV doskonale sprawdza się w produkcji stolarki okiennej. Czy wytwarzane z niego okna są przyjazne środowisku? Dowiesz się tego z dalszej części naszego artykułu.
PCV a kwestia ekologii
Podczas budowy nowoczesnych budynków mieszkalnych i obiektów użyteczności publicznej inwestorzy coraz częściej zwracają dużą uwagę na kwestię ekologii. Wybierane przez nich materiały są już nie tylko trwałe i solidne, ale także przyjazne dla środowiska naturalnego. Zmiany zachodzące we współczesnym budownictwie podyktowane są zarówno odgórnymi międzynarodowymi wymogami, jak i chęcią dopasowania się do obowiązującego trendu bycia bardziej eko. Jak na tym tle wypada polichlorek winylu i wytwarzane z niego okna? Zapytaliśmy o to pracownika firmy Plastixal, producenta okien aluminiowych i z PCV.
– PCV to materiał syntetyczny otrzymywany w wyniku polimeryzacji chlorku winylu. Można więc odnieść wrażenie, że produkowane z niego okna nie mogą być przyjazne środowisku. Naturalny proces rozkładu tworzyw sztucznych jest bardzo długi, co z pewnością nie ma pozytywnego wpływu na planetę. W przypadku profili plastikowych obserwujemy jednak zamknięty obieg, dzięki czemu zużyte materiały nie są składowane na wysypiskach śmieci, a poddawane recyklingowi. Ze starych profili wykonywane są nowe. Tworzywo wykorzystane do produkcji jednego profilu można użyć ponownie nawet siedmiokrotnie. Wszystko to sprawia, że ilość odpadów redukowana jest do niezbędnego minimum – powiedział nasz rozmówca.
Jak przebiega recykling okien plastikowych?
Nowoczesne okna plastikowe podlegają całkowitemu recyklingowi, co oznacza, że są przetwarzane w całości. Poza profilami „drugie życie” dostają także szyby oraz okucia. Pozostałości z produkcji również trafiają do wyspecjalizowanych firm zajmujących się obróbką zużytego materiału. Po oczyszczeniu, zmieleniu i formowaniu w wysokiej temperaturze konkretne elementy starych okien mogą być wykorzystane w czasie budowy nowych profili. Przetworzony materiał zwykle stosowany jest jako wypełnienie wnętrza profilu. Stolarka okienna pochodząca z recyklingu jest nie tylko ekologiczna, ale i tańsza od pierwotnych okien.
Dlaczego warto zdecydować się na okna z PCV?
Okna plastikowe nie emitują szkodliwych substancji do atmosfery, zapewniają pełnię bezpieczeństwa dla ludzi i zwierząt, a dzięki możliwości ponownego wykorzystania są przyjazne środowisku. Na tym ich zalety się jednak nie kończą.
Okna z PCV gwarantują doskonałe właściwości termoizolacyjne. Są bardzo szczelne i nie przepuszczają dużej ilości ciepła, zapobiegając nadmiernemu wychładzaniu pomieszczeń. To wyśmienity wybór w przypadku domów pasywnych i energooszczędnych. Produkowane współcześnie okna PCV są też dobrym izolatorem akustycznym. Ich czyszczenie jest niezwykle proste, a konserwacja ogranicza się do corocznych przeglądów. W przeciwieństwie do okien drewnianych są niewrażliwe na wilgoć i rozwój szkodliwych mikroorganizmów. Niestraszne są im zarysowania i drobne wgniecenia, czego nie można powiedzieć o profilach aluminiowych.