Co to jest cyberprzestępczość – co Ci może zagrażać w sieci?

Spis treści

XXI wiek przyniósł ze sobą nie tylko wielki postęp w postaci wszechobecnego i ogólnodostępnego Internetu. Stworzył on również nową formę zagrożenia, jakim jest cyberprzestępczość. Na atak narażony jest właściwie każdy przeciętny użytkownik sieci – bez względu na płeć, wiek, pełnione stanowisko czy cel, w jakim spędza czas w necie. Co nam właściwie zagraża i jak sobie z tym radzić?

Co to jest cyberprzestępczość

Pod pojęciem tym należy rozumieć wszelkiego rodzaju działania o charakterze przestępczym mające miejsce w sieci. Odpowiedzialne są za nie zarówno pojedyncze osoby, jak i zorganizowane grupy. Dopuszczają się oni takich czynów jak: kradzieże tożsamości, włamania na konta bankowe czy profile społecznościowe, wyłudzenia danych osobowych, ale również prześladowanie czy nękanie.

Przestępstwa internetowe – rodzaje

W wyniku przestępstw elektronicznych możemy stracić pieniądze, ale również własną tożsamość.

Coraz młodsze pokolenia uczą się, jak korzystać z dobrodziejstwa, jakim jest sieć internetowa. W związku z tym niezwykle szybko rośnie liczba jej użytkowników. Niestety w równie szybkim tempie mnożą się zagrożenia, czyli tzw. przestępstwa elektroniczne, jakie na nich czyhają. Należą do nich m.in.:

  • Phising – ma na celu zdobycie wrażliwych danych jak, chociażby osobiste hasła;
  • Malware – przestępstwo z wykorzystaniem rozmaitego rodzaju złośliwego oprogramowania. Na tej STRONIE znajdziecie dokładny opis najbardziej niebezpiecznych, jak chociażby ransomware – program powoduje blokadę systemu oraz komputera i służy szantażowi, gdyż haker w zamian za jej usunięcie żąda zazwyczaj określonych sum pieniędzy czy keyloggers – oprogramowanie służące do zapisywania i gromadzenia wszystkich ruchów klawiatury.

 

Cyberprzestępczość w Polsce

Zjawisko, o którym mowa dotarło także do granic naszego kraju i dość szybko się rozwija. Przestępstwa w sieci, jakie grożą użytkownikom, dotyczą głównie oszustw i kradzieży. Sprawcy mają na celu osiągnięcie korzyści majątkowej lub wyrządzenie szkody. Najpowszechniejsze narzędzia, jakimi się posługują, to fałszywe strony banków czy sklepów on-line, na których niczego nieświadomy użytkownik wpisuje wymagane dane. W tym samym czasie, cyberprzestępca wprowadza je na prawdziwej witrynie. Często stara się dodatkowo, by do logującego się przyszedł SMS z potwierdzeniem, czym tylko usypia jego czujność.

Blokada komputera, kradzież danych – co Ci zagraża

Blokada komputera czy utrudnione mocno korzystanie z niego, może świadczyć, że padliśmy ofiarą cyberprzestępstwa.

W jaki jeszcze sposób szkodzą nam cyberprzestępcy? W efekcie ich działań możemy również:

  • utracić kontrolę nad komputerem bądź spotkać się z jego blokadą;
  • paść ofiarą prześladowania;
  • spotkać się z kradzieżą naszej tożsamości – co może skutkować fałszywymi profilami na portalach społecznościowych bądź zaciągnięciem kredytów na nasze nazwisko.

Reasumując – Internet to doskonałe i bardzo przydatne narzędzie, ale potrafi być również wyjątkowo niebezpieczne w rękach niewłaściwych osób. Cyberprzestępczość można jednak skutecznie powstrzymywać, chroniąc swoje komputery przy pomocy takich narzędzi, jak np.: aktualne oprogramowanie antywirusowe; zaktualizowany system operacyjny; najnowsze wersje przeglądarek; zapora ogniowa czy pilnie strzeżone silne hasła.

 

Advertisement

Powiązane artykuły