Ciepła woda? Podgrzewacze!

Podgrzewacze wody to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia się do sieciowej wody ciepłej

Spis treści

Podgrzewacze wody to doskonałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie mamy możliwości podłączenia się do sieciowej wody ciepłej

Ciepła woda z kranu to dla naszych dzieci… oczywistość. Dorośli wiedzą jednak, że jeśli nie ma możliwości podłączenia się do sieciowej wody – o tę ciepłą wodę z kranu muszą zadbać we własnym zakresie. Najprostszym rozwiązaniem są podgrzewacze wody, które z reguły nie zajmują dużo miejsca i są łatwe w obsłudze. Jakie podgrzewacze możemy kupić? 

Podgrzewacze wody – rodzaje

Podstawowy podział podgrzewaczy wody dzieli te urządzenia na podgrzewacze przepływowe i pojemnościowe.

Podgrzewacze wody mogą być przepływowe lub pojemnościowe - jedne i drugie mają swoje zaletyPodgrzewacze przepływowe to zazwyczaj niewielkie urządzenia, które dzięki odpowiedniej mocy, podgrzewają wodę na bieżąco, podczas jej użytkowania. Tego typu podgrzewacze nie zajmują sporo miejsca i z reguły przypisane są do jednego źródła wody (kranu, czy zlewu), choć można również wypracować rozwiązanie, w którym jeden podgrzewacz będzie odpowiedzialny za ogrzewanie wody dla całej łazienki (np. umywalki, prysznica i wanny).

W podgrzewaczach pojemnościowych, obok samego podgrzewacza, musimy wygospodarować również miejsce (sporo miejsca!) na zbiornik, w którym będzie magazynowana podgrzana woda. Wielkość bojlera zależy od ilości członków danej rodziny oraz jej indywidualnych potrzeb i średniego poziomu zużycia wody. Za mały zbiornik może być kłopotliwy (wykorzystanie całej ciepłej wody może oznaczać, że na dalsze mycie trzeba będzie chwilę poczekać), a za duży – nieekonomiczny. Podgrzewacza pojemnościowe dzielą się na ciśnieniowe (obsługujące system wielopunktowy – można podłączyć do nich krany w całym domu) lub bezciśnieniowy (obsługujący zazwyczaj jeden punkt poboru wody).

Podgrzewacza przepływowe są zdecydowanie tańsze niż podgrzewacze pojemnościowe. Ponadto ich instalacja nie wymaga wygospodarowywania dodatkowego miejsca na zbiornik, co może się okazać trudne lub wręcz niemożliwe w mieszkaniu lub niewielkim domu.

Podgrzewacz elektryczny, czy na gaz?

Gazowe podgrzewacze wody nazywane są termami pub piecykami i w niczym nie przypominają urządzeń sprzed lat, które lubiły znienacka wybuchnąć i osmolić nam włosy. Samo użytkowanie takiego piecyka nie jest bardzo drogie (gaz to wciąż jedno z najtańszych paliw). Tym, co należy bezwzględnie zabezpieczyć jest dostęp do kanału wentylacyjnego – gazowy podgrzewacz musi być podłączony do osobnego przewodu spalinowego, od którego nie może być oddalony o więcej niż 1,8 m. Elektryczne podgrzewacze wody zasilane są energią elektryczną – prąd jest oczywiście droższy od gazu, ale zainstalowanie takiego podgrzewacza jest zdecydowanie tańsze i łatwiejsze.

Urządzając mieszkanie i łazienkę warto zaplanować umiejscowienie podgrzewacza - wówczas nie będzie go widać

 

 

Powiązane artykuły