Choroba lokomocyjna, czyli jak przetrwać podróż?

Podróż z dzieckiem cierpiącym na chorobę lokomocyjną to wyzwanie, ale... do pokonania!

Spis treści

Podróż z dzieckiem cierpiącym na chorobę lokomocyjną to wyzwanie, ale... do pokonania! Choroba lokomocyjna skutecznie utrudnia podróż, nawet tę niezbyt długą. Warto dobrze rozpoznać jej objawy, by móc rzucić jej przysłowiowe rękawice. Na czym polega ta przykra dolegliwość i jak pomóc choremu? Oto najważniejsze informacje.

Kto, gdzie i kiedy? 

Choroba lokomocyjna najczęściej dotyka dzieci między 2 a 12 rokiem życia, ale zdarza się również dorosłymChoroba lokomocyjna w zdecydowanej większości dotyczy dzieci w przedziale wiekowym od 2 do 12 lat. Jest odczuwana w każdym rodzaju transportu, choć kojarzona głównie z samochodami i autobusami (najpewniej ze względu na fakt, iż są to najpopularniejsze środki transportu). Choroba lokomocyjna to zespół nieprzyjemnych odczuć powodujących ogromny dyskomfort podróży. Bezpośrednią przyczyną choroby jest niemożność poradzenia sobie przez mózg ze sprzecznymi informacjami napływającymi doń z ciała, które jednocześnie jest nieruchowe (dziecko się nie porusza, siedzi przypięte pasami samochodowymi w bezpiecznym foteliku) i się porusza (rusza się pojazd, w którym dziecko siedzi). Błędnik i zmysł wzroku wysyłają zatem różne sygnały, a konsekwencją dezinformacji są najczęściej nudności i wymioty. Dziecko może czuć się zmęczone i ospałe, skarżyć się na bóle i zawroty głowy, być blade i oblane zimnym potem.

Sposoby na objawy choroby lokomocyjnej

Na rynku dostępne są leki, które skutecznie pomagają zapobiegać objawom choroby lokomocyjnej, np. AviomarinJeżeli zachowamy kilka środków ostrożności, powinno nam się udać zminimalizować nieprzyjemności związane z chorobą lokomocyjną. Przede wszystkim warto graniczyć do niezbędnego minimum ilość jedzenie i picia przyjętych tuż przed podróżą i zaniechać spożywania posiłków w trakcie jazdy (pragnienie zaspokajamy małymi łykami chłodnej wody). W samochodzie powinno być w miarę rześko i świeżo – zdecydowanie odradza się stosowania jakichkolwiek zapachów samochodowych. Delikatny strumień chłodnego powietrza skierowany na twarz chorego zdecydowania poprawia jego samopoczucie (można również delikatnie uchylić okno). W każdym środku transportu są miejsca, w których nieco słabiej odczuwa się wszelkiego bodźce związane z podróżą: w samochodzie to przednie siedzenie, obok kierowcy; w autobusie pierwszy rząd siedzeń, twarzą do kierunku jazdy, najlepiej na wprost szyby; a w samolocie – siedzenie koło skrzydeł. Objawom choroby lokomocyjne skutecznie zapobiegają również specjalne leki, z których chyba najpopularniejszym jest Aviomarin.

Szerokiej i bezpiecznej drogi!

Powiązane artykuły