Prace budowlane na wysokościach nie mogą odbyć się bez wykorzystania rusztowania. To dzięki tej konstrukcji możliwe jest wykonanie również wszelkich czynności związanych z instalacją, czy montażem na zewnątrz budynków. Jednym z najpopularniejszych rusztowań są te fasadowe. Jak są zbudowane oraz w jakich dokładnie sytuacjach są najczęściej wykorzystywane?
Czym jest rusztowanie fasadowe
Rusztowania fasadowe zwane również elewacyjnymi to konstrukcja ze stali bądź aluminium, która umożliwia bezpieczne prace budowlane i montażowe na wysokościach. Ten rodzaj rusztowania wykorzystywany jest zazwyczaj do prac na zewnątrz budynku, czyli w obrębie elewacji i ścian. Z powodzeniem można wznosić konstrukcje rusztowania fasadowego na różne wysokości, nawet te znaczące. Rusztowania są przystosowane również do zbudowania dużych powierzchniowo ścian budynków. Z pewnością jest to nieodłączny element każdej budowy. Rusztowania można wynająć korzystając z usług takich firm jak Euro-Rusztowania, bądź zdecydować się na ich zakup oraz montaż na terenie budowy.
Gdzie wykorzystuje się rusztowania fasadowe?
Rusztowania budowlane fasadowe mają wiele zastosowań. Najczęściej spotkać je można na placach budowy, gdzie są wykorzystywane podczas wznoszenia budynków. Wykorzystuje się je zarówno w przypadku budowy domów jednorodzinnych, budynków wielo mieszkaniowych oraz hal, jak i magazynów. Ponadto ten rodzaj rusztowań doskonale sprawdza się podczas remontów, prac wykończeniowych, również wewnątrz budynków oraz wykonywania elewacji i prac termo modernizacyjnych. Warto też dodać, że często rusztowania fasadowe używane są w przemyśle stoczniowym, konstrukcyjnym oraz podczas organizacji różnorodnych eventów. Niejednokrotnie znajdują też zastosowanie podczas prac związanych z konserwacją zabytków.
Rodzaje rusztowań fasadowych
Istnieje kilka rodzajów rusztowań fasadowych, które różnią się od siebie szczegółami konstrukcji. Są to między innymi rusztowania:
- ramowe,
- ruchome,
- modułowe,
Rusztowania ramowe składają się z pomostów i stężeń, które szybko można zmontować oraz zdemontować. Z kolei rusztowania ruchome – jezdne są dodatkowo wyposażone w kółka umożliwiające ich swobodne przemieszczanie. Natomiast rusztowania modułowe składają się z wielu elementów łączonych przy pomocy stężeń i poprzecznic. Ich atutem jest to, że pozwalają na tworzenie skomplikowanych konstrukcji. Podczas jednorazowych prac, jak renowacja budynku, czy naprawy i montaż warto zdecydować się na wynajem rusztowań. Firmy dysponujące rusztowaniami na wynajem doradzą w wyborze odpowiedniego rodzaju oraz pomogą w prawidłowym montażu.