BLS ubezpieczenia – jak to działa?

Spis treści

BLS ubezpieczenia to maksymalne skrócenie czasu potrzebnego na załatwienie odszkodowania - wszystkim zajmuje się nasz Ubezpieczyciel

BLS ubezpieczenia to stosunkowo nowe rozwiązanie na rynku ubezpieczeń, które polega na bezpośredniej likwidacji szkód (stąd skrót: BLS) z ubezpieczenia OC pojazdów. Ma to maksymalnie uprościć i skrócić czas przyznania i wypłaty odszkodowania. Teraz osoba poszkodowana w zdarzeniu drogowym będzie korzystała z… własnego OC (do tej pory z naszego OC pokrywane były koszty odszkodowań ofiar zdarzenia). Odpowiedzialność za odzyskanie pieniędzy z OC sprawcy zdarzenia została tym samym przerzucona na Towarzystwa Ubezpieczeniowe. Jak to wszystko się odbywa i jak działa?

BLS ubezpieczenie – krok po kroku

Zdarzenie drogowe, w którym wzięły udział dwa pojazdy może podlegać BLS, czyli bezpośredniej likwidacji szkodyPo zdarzeniu drogowym, w którym zostaliśmy poszkodowani – zgłaszamy się do naszego Towarzystwa Ubezpieczeniowego (tego, w którym mamy wykupione OC). Towarzystwo Ubezpieczeniowe wycenia szkodę i wypłaca nam odszkodowanie, a następnie samo musi zwrócić się do Towarzystwa Ubezpieczeniowego sprawcy zdarzenia o zwrot kosztów. Osoby poszkodowane nie muszą już kontaktować się z TU sprawcy zdarzenia – robi to za nich ich własne TU!

Korzyści BLS

Nieprzekonani? Oto wypunktowane korzyści bezpośredniej likwidacji szkód:

  • wszystkie formalności załatwiane są w naszym towarzystwie ubezpieczeniowym;
  • ubezpieczyciel przejmuje całą odpowiedzialność za obsługę naszej szkody;
  • wycena szkody i wypłata odszkodowania jest szybka i sprawna;
  • wysokość odszkodowań nie jest zaniżana (takie procedery miały miejsce w sytuacji, gdy wyceny były robione przez TU sprawcy).

Nieporównywalnie lepsza jest również obsługa, bo obsługującemu nas ubezpieczycielowi zależy przecież na tym, byśmy również za rok to właśnie u niego wykupili polisę.

BLS ubezpieczenia – wyjątki i wykluczenia

BLS ubezpieczenia to system, dzięki któremu na osobie poszkodowanej w zdarzeniu drogowym spoczywa wyłącznie obowiązek skontaktowania się z własnym TU, które już zajmuje się resztą formalnościSystem BLS jest w początkowej fazie wdrażania i jeszcze nie wszystkie szkody i ich warianty mogą być za jego pośrednictwem załatwione. Czego nie załatwimy na ten moment? Przede wszystkim szkód osobowych, czyli tych związanych z życiem i zdrowiem ofiar zdarzeń drogowych, ale również: szkód powstałych w wyniku zdarzenia drogowego z udziałem więcej niż dwóch samochodów; szkód powstałych poza granicami Polski oraz tych, których wartość przekracza 30 tysięcy zł.Ważnym aspektem jest również to, czy ubezpieczyciele obydwu osób biorących w zdarzeniu drogowym (sprawcy i poszkodowanego) przyjęli ten model Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Odszkodowania z OC z BLS ubezpieczenia nie są wypłacane przez wszystkich ubezpieczycieli. Tu można sprawdzić które TU wypłaca odszkodowania z BLS ubezpieczenia: http://www.zglaszamstluczke.pl/ubezpieczyciele.html.

Powiązane artykuły