Alergolog jest lekarzem, który diagnozuje i leczy dolegliwości alergiczne, czyli wywołane przez alergeny. Kiedy warto udać się na wizytę u alergologa? Jak odbywa się konsultacja alergologiczna?
Jak powstają alergie?
Do alergii dochodzi na skutek kontaktu z alergenem oraz nieprawidłowej reakcji systemy odpornościowego. W rezultacie dochodzi do objawów alergii o zróżnicowanym przebiegu i nasileniu.
Wyróżnia się różne rodzaje alergii, do których zaliczane są:
-
alergie wziewne
-
alergie pokarmowe
-
alergie kontaktowe
-
alergie na leki
Badacze nie wiedzą dokładnie, co powoduje powstawanie alergii, natomiast najczęściej wskazuje się w tym przypadku na czynniki genetyczne i środowiskowe, na przykład brak kontaktu z alergenem w wieku niemowlęcym.
Jakie objawy warto skonsultować z alergologiem?
Alergie mogą powodować zróżnicowane dolegliwości, dlatego też warto dowiedzieć się, jakie z nich warto skonsultować ze specjalistą w tej dziedzinie, czyli z alergologiem.
Najczęściej diagnozowanymi objawami alergii są:
-
swędzenie skóry
-
wyprysk na skórze
-
kaszel
-
kichanie
-
wodnisty katar
-
pieczenie spojówek
-
łzawienie
Jak wybrać dobrego alergologa?
Osobom planującym udanie się do specjalisty jak alergolog Bytom oraz inne miasta na Śląsku gwarantują dostęp do wielu gabinetów.
Pacjenci często decydują się obecnie na korzystanie z prywatnych wizyt, za czym przemawia przede wszystkim krótki czas oczekiwania na konsultację oraz wysoka jakość obsługi.
Z ofertami prywatnych gabinetów alergologicznych można zapoznać się bliżej w internecie, gdzie dostępne są również pomocne informacje jak godziny otwarcia, ceny oraz opinie na temat alergologów w okolicy.
Jak wygląda wizyta u alergologa?
Konsultacja alergologiczna polega na wywiadzie lekarskim i dodatkowo na wykonaniu niezbędnych badań, których celem jest wykrycie alergii.
Podczas wywiadu lekarskiego alergolog pyta pacjenta o rodzaj doświadczanych objawów i okoliczności ich powstawania. Również może zapytać o dotychczasowe schorzenia, stosowane leki i historię chorób w rodzinie.
Do wykrywania alergii stosowane są odpowiednie testy. Najczęściej prowadzone są testy skórne, które polegają na umieszczeniu na skórze różnych alergenów i odczytaniu reakcji. Również wykonuje się testy z krwi, których celem jest określenie poziomu przeciwciał.
Na podstawie wyników testów alergolog może zalecić odpowiednie postępowanie, na przykład może być to zapisanie leków przeciwalergicznych. Również istnieje możliwość wykonania odczulania, czyli procesu mającego na celu redukcję objawów alergii.