Alergia na koty – podobnie, jak większość innych uczuleń – może pojawić się w każdym wieku. Nie oznacza to jednak, że musimy natychmiast pozbywać się futrzaka z domu. Istnieją pewne sposoby, które mogą pomóc wyeliminować problem.
Jak objawia się alergia na kota?
Według specjalistów występuje ona dużo częściej niż alergia na psy. Wywołuje ją typ białka znajdującego się w gruczołach ślinowych kotów. Alergen ten jest ciągle obecny na kociej sierści, gdyż jak wiemy zwierzęta te znane są ze swojego zamiłowania do higieny osobistej. Jak możemy rozpoznać, że dotknęła nas alergia na kota? Rozpoznamy ją po takich symptomach, jak: kichanie, kaszel, drapanie w gardle, łzawienie i swędzenie oczu, obrzęk powiek czy katar. Niekiedy może też dojść do zmian skórnych – dotyczy to bardzo silnej reakcji uczuleniowej. Nieleczona czy nierozpoznana alergia na kota, może wywołać astmę lub przewlekłe zapalenie zatok.
Czy można sobie z tym jakoś radzić?
Po pierwsze należy sięgnąć po dobry środek z apteki – taki jak na przykład Claritine Allergy dostępny w formie tabletek i syropu. Lek łagodzi objawy alergii na kota i można go podawać dzieciom od 2-ego roku życia. Ale to nie wszystko. Chociaż to nieco kłopotliwe możemy wspomóc działanie preparatu zachowując pewne zasady. Powinniśmy jak najczęściej sprzątać w miejscu, gdzie pupil przebywa najczęściej. Poza tym po każdym kontakcie ze zwierzęciem powinniśmy pamiętać o dokładnym umyciu rąk. W takim wypadku dobrze jest mieć przy sobie zawsze nawilżane chusteczki do dezynfekcji rąk. Należy też zadbać o to, by zwierzak był jak najczęściej wyczesywany, a nawet kąpany. Więcej porad znajdziecie pod tym linkiem.