Szybka stłuczka – szybka likwidacja

Rodzinny wyjazd na wakacje to zawsze duża odpowiedzialność... po stronie kierowcy!

Spis treści

Rodzinny wyjazd na wakacje to zawsze duża odpowiedzialność... po stronie kierowcy!

Wakacje to okres, w którym zdecydowanie bardziej eksploatujemy swoje samochody, wybierając się w znacznie dłuższe podróże. Efektem tych wojaży są najczęściej udane wczasy i upragniony wypoczynek, ale zanim dojedziemy na miejsce – może się zdarzyć… stłuczka lub wypadek. Jak zareagować, co, gdzie i kiedy zgłosić, by jak najszybciej i jak najskuteczniej załatwić sprawę oraz zlikwidować szkodę, a potem cieszyć się urlopem? 

Wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym to dokument, który zawsze warto mieć przy sobie - najlepiej w kilku kopiach

Oto najważniejsze kwestie dotyczące stłuczek i wypadków:

  • Stłuczka? Nie mamy obowiązku wzywania do niej policji! Jeżeli obie strony posiadają ważne ubezpieczenie, sprawca zdarzenia potwierdzi swoją odpowiedzialność za stłuczkę i razem przygotujecie „wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym” (gotowy druk warto mieć zawsze przy sobie!). Formularz można zastąpić ręcznie spisanym oświadczeniem, w którym znajdą się: dane pojazdów biorących udział w stłuczce, dane kierowców, dokładny opis zdarzenia i określenie odpowiedzialności sprawcy, opis uszkodzeń pojazdu lub pojazdów oraz potwierdzenie posiadania obowiązkowego ubezpieczenia OC (koniecznie z wpisanie numeru polisy!), data, podpisy kierowców i ewentualnych świadków (dobrze wziąć również numery telefonów do świadków zdarzenia).
  • Szkodę po zdarzeniu zgłaszamy jak najszybciej, ale nie natychmiast – warto odrobinę ochłonąć, by „na gorąco”nie zapomnieć o jakiś istotnych kwestiach. Przy zgłaszaniu szkody należy mieć pod ręką wszystkie niezbędne dokumenty i wspólne oświadczenie o kolizji.
  • Na oględziny pojazdu umawiamy się w miejscu, które nam najbardziej pasuje (tak, może być w miejscowości, w której przebywamy na wczasach!), w dogodnym dla nas terminie – mobilny ekspert ubezpieczyciela może dojechać zarówno do warsztatu samochodowego, jak i pod prywatny adres.
  • Sprawny ubezpieczyciel wypłaci nam pieniądze nawet w kilka dni od wyceny dokonanej przez rzeczoznawcę (termin określony jest w OWU naszego ubezpieczenia), a na wysokość wypłaty będzie miał wpływ stan pojazdu przed zdarzeniem drogowym (warto mieć przy sobie wszystkie faktury i dokumenty związane z naprawami i przeglądami samochodu – to przyspiesza procedurę wyceny szkody).

Dobre ubezpieczenie to ważny element przygotowania się do podróży wakacyjnej

Podobno najczęściej powtarzanym przez ludzi kłamstwem jest: „potwierdzam, że zapoznałem się z regulaminem…”. W każdym wypadku regulaminy i warunki umów należy czytać dokładnie, łącznie z tymi mikroskopijnymi dopiskami i na dole stron. W wypadku akceptowania polis ubezpieczeniowych jest to tym bardziej ważne!

Powiązane artykuły