Do rany przyłóż

Pomyślne leczenie odleżyn wymaga troski i cierpliwości

Spis treści

 

Pomyślne leczenie odleżyn wymaga troski i cierpliwości

Odleżyny to rany powstające na skutek długotrwałego i stałego nacisku na tkanki miękkie. Powoduje to ich niedokrwienie, powstaje zaczerwienienie (rumień) i obrzęk – to początek tworzenia się tych trudnych do leczenia i bardzo bolących ran. Jeżeli nie zareagujmy na tym etapie rana może bardzo szybko się pogłębić. Dochodzi do jej sinienia i łuszczenia, a po otarciu naskórka – z rany zaczyna sączyć się płyn surowiczy. Postępuje martwica tkanek skóry – martwe oddzielają się od zdrowych tworząc w ten sposób owrzodzony ubytek w tkankach.

Im wcześniej tym lepiej

Skuteczne leczenie odleżyn wymaga specjalnych środków opatrunkowychJak leczyć odleżyny? Te szczególne rany zdecydowanie łatwiej leczyć na ich wczesnym etapie – im później tym leczenie jest trudniejsze, a rana bardzo negatywnie wpływa na samopoczucie chorego. Na odleżyny stosuje się specjalne opatrunki – powinny mieć środkową warstwę mocno chłonącą (celem absorbowania płynu sączącego się z rany) oraz bardzo delikatną nieprzywieralną do rany warstwę wewnętrzną. Opatrunki pomagają utrzymać odpowiednie pH w ranie, zapewniają wymianę gazową oraz wspomagają oczyszczanie się rany i nie dopuszczają do rozwijania się zakażeń.  Coraz częściej stosowane są również opatrunki nowej generacji – tzw hydrożel, czyli plaster w tubce (po nałożeniu cienkiej warstwy na ranę – zyskujemy nie tylko ochronę newralgicznego miejsca, ale także sprzymierzeńca w procesie leczenia).

Najlepiej działa profilaktyka

Odleżyny to rany, które często dotykają osoby starsze i schorowaneOczywiście najlepiej zapobiegać niż leczyć – warto więc w przypadku chorych przykutych do łóżka wdrożyć odpowiednią profilaktykę: częste zmiany pozycji, odpowiednie materace, akcesoria pomagające odciążyć miejsca najbardziej narażone na ucisk. W pielęgnowaniu chorych cierpiących dodatkowo z powodu odleżyn niezwykle ważna jest cierpliwość i troska.

 

 

Powiązane artykuły