Kupmy sobie nowy telewizor

Telewizor z ekranem OLED to możliwość oglądania obrazów w realnej kolorystyce i z głęboką czernią

Spis treści

Telewizor z ekranem OLED to możliwość oglądania obrazów w realnej kolorystyce i z głęboką czernią

Chcesz sobie kupić nowy telewizor, ale nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od początku, czyli od zrobienia solidnego rozeznania w aktualnej ofercie. Jeśli gubisz się w tych wszystkich tajemniczych skrótach i opisach – rozszyfruj je. Bez tego ani rusz! Poniżej mini słowniczek oznaczeń, które być może nic ci nie mówią… 

LCD – to rodzaj wyświetlacza, z angielskiego: Liquid Crystal Display, obecnie są to standardowe wyświetlacze, w które wyposażona jest zdecydowana większość oferowanych w sklepach telewizorów; dzięki wyświetlaczowi LCD oglądniemy film w naprawdę dobrej jakości obrazu, z dość wiernie odwzorowanymi kolorami.

OLED – to nowoczesny wyświetlacz z organicznymi diodami LED, zapewnia najwyższą jakość obrazu, głęboką czerń i wierne odwzorowanie kolorów. Wyświetlacze OLED wciąż uznawane są za technologię przyszłości i choć można kupić je od ręki w dobrych sklepach ze sprzętem RTV, to wciąż są zdecydowanie za drogie na kieszeń przeciętnego Kowalskiego. Więcej o działaniu ekranów organicznych OLED znajdziesz tutaj.

Zakrzywiony ekran pozwala poczuć się "w środku" wydarzeń, pod warunkiem, że siedzimy na wprost telewizoraEkran zakrzywiony – na co on i po co? Zamysłem projektantów tego ekranu było zoptymalizowanie odbioru obrazu przez ludzkie oko – krzywizna ekranu jest inspirowana właśnie krzywizną powierzchni oka. Oglądając filmy na zakrzywionym ekranie mamy wrażenie, że jesteśmy częścią tego co widzimy, że obraz nas otacza. Minusem tej technologicznej nowinki jest fakt, że aby w pełni korzystać z możliwości, które dają nam krzywizny ekranu – jest konieczność siedzenia na wprost tegoż. Ekrany zakrzywione są oczywiście zdecydowanie droższe niż ekrany płaskie.’

HD – to skrót od High Definition i umowne określenie ekranów wyświetlających obraz w wysokiej rozdzielczości, przyjmuje się, że HD to rozdzielczość nie mniejsza niż 720.

Full HD – to skrót, który znajdziemy na telewizorach z ekranami o rozdzielczości nie mniejszej niż 1080, czyli wyświetlających równocześnie około 2 milionów pikseli.

Najwyższą jakość obrazu gwarantuje nam ekran Ultra HD, coraz częściej oznaczany jako 4KUltra HD – to skrót, który znajdziemy na telewizorach z ekranami o rozdzielczości nie mniejszej niż 2160, czyli wyświetlających równocześnie około 8 milionów pikseli (te telewizory mogą mieć również oznaczenie 4K).

Smart TV – to rozwiązanie, które umożliwia sterowanie telewizorem za pomocą gestów, ale również połączenie wielu funkcjonalności i używanie telewizora choćby do surfowania po internecie, grania w gry, korzystania z wypożyczalni filmów itp…

Czy już wiesz jaki telewizor jest ci pisany?

 

Powiązane artykuły