Konsekwencje jazdy po alkoholu. Zmiany od 1 stycznia 2022 r

Konsekwencje jazdy po alkoholu. Zmiany od 1 stycznia 2022

Spis treści

Rok 2022 obfitować będzie w liczne zmiany dla polskich kierowców. Wprowadzenie nowego taryfikatora doprowadzi do pierwszej od 26 lat podwyżki mandatów! Zwiększą się konsekwencje, jakie kierowcy ponosić będą za takie wykroczenia jak m.in. jazda po alkoholu

Przed 1 stycznia maksymalna wysokość mandatu, jaki nałożyć mogła policja za wykroczenie drogowe, wynosiła 500 złotych, a w wypadku zbiegu wykroczeń – 1000 złotych. W nowym roku wartość za wzrasta dziesięciokrotnie. Maksymalna wysokość to obecnie 5000 złotych, a w przypadku zbiegu wykroczeń – 6000 złotych. 

Jazda po alkoholu. Skala problemu 

Osoby nietrzeźwe odpowiadają za około 9 % wypadków na polskich drogach. Choć liczba ta wielu osobom wydawać może się niepozorna, statystyka ta jest, ujmując sprawę delikatnie, alarmująca. 9 % przekłada się na 2121, w których w 2020 roku zginęło 314 osób. W samym pierwszym półroczu 2021 pijani kierowcy doprowadzili do 684 wypadków, w których zginęło 68 osób, a 841 zostało rannych. Z innej statystyki wynika, że ponad połowa z 70 tysięcy zatrzymanych w ubiegłym roku miała w organizmie więcej niż pół promila.

Nowe konsekwencje jazdy po alkoholu. Czego kierowcy spodziewać mogą się w 2022 roku? 

Najważniejszą zmianą dla polskich kierowców bieżącego roku jest, jak zostało to już wyszczególnione powyżej, zmiana taryfikatora mandatów i punktów karnych. Nowelizacja umożliwia ukaranie kierowcy mandatem pięciu tysięcy złotych oraz piętnastoma punktami karnymi. Dodatkowo sąd zyskał możliwość nałożenia na kierowcę kary trzydziestu tysięcy złotych. 

Otrzymanie piętnastu punktów karnych dotyczyć będzie kierowców w stanie nietrzeźwości, ale również: 

 

  • Za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych, przejazdach rowerowych lub bezpośrednio przed nimi, 
  • Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h. 
  • Za omijanie pojazdów, które zatrzymują się, by ustąpić pieszemu. 

 

To nie koniec kar, z jakimi spotkają się kierowcy w stanie nietrzeźwości. Za takie wykroczenie minimalna grzywna wynosić będzie 2,5 tysiąca złotych. W przypadku prowadzenia na ,,podwójnym gazie” lub pod wpływem narkotyków pojazdu innego niż mechaniczny, kierowca może otrzymać tysiąc złotych kary, a nawet wylądować w areszcie. Zatem konsekwencje poniosą nawet użytkownicy hulajnóg czy rowerzyści pod wpływem alkoholu. 

Warto zaznaczyć, że ponowne wykroczenie tego samego typu na przestrzeni dwóch lat skutkuje podwojeniem się kary. 

Zmiany w obrębie innych wykroczeń

  • 13 punktów karnych. Taka kara dotyczyć będzie kierowców, którzy przekroczą dozwoloną prędkość o więcej niż 40 km/h a mniej niż 50 km/h. 
  • 10 punktów karnych. Warto zaznaczyć, że do 1 stycznia 2022 był to maksymalny pułap punktów karnych, jakie mógł przyznać policjant. Taką sumą punktów karane będą: wjazd na przejazd kolejowy bez możliwości opuszczenia go, zawracanie na drodze ekspresowej, autostradzie, przekroczenie dozwolonej prędkości w zakresie od 31 do 40 km/h. 

24 punkty karne prowadzą do utraty prawa jazdy. 

Inną zmianą jest także wprowadzenie kary za brak posiadania OC więcej niż przez 14 dni w przypadku posiadania auta osobowego. Kierowca taki opłacić będzie musiał karę o wysokości 6020 złotych. 

Punkty karne a droższe ubezpieczenie auta

Jazda pod wpływem alkoholu prowadzi do uzyskania najwyższej sumy punktów karnych, które przyznać może policja. Punkty karne skutkować będą wyższym ubezpieczeniem auta. Od nowego roku firmy ubezpieczeniowe uzyskają wgląd do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Wynika z tego zatem, że już nie tylko stłuczki, ale również punkty karne, będą wpływać na wysokość składek. 

Podsumujmy… 

Nowelizacje, wprowadzane w 2022 roku na celu mają m.in. walkę z jeżdżeniem pod wpływem alkoholu. Liczby nie kłamią — statystyki wyraźnie wskazują na to, że problem ten wymaga zdecydowanej interwencji służb rządzących. Zdania co do tego, czy zwiększenie wysokości kar okaże się skutecznym rozwiązaniem, są podzielone. Wątpliwości i sceptycyzm mają swoje źródła przede wszystkim w przekonaniu, że w licznych wypadkach to nie wysokość kary, ale sposób jej egzekwowania odgrywają rolę kluczową. 

Kierowcy w 2022, który postanowią wsiąść za kółko pod wpływem alkoholu muszą mieć świadomość, że spotkają się z karami pięćdziesięciokrotnie wyższymi, niż w ubiegłym roku. Nawet jeśli nie doprowadzą do stłuczki czy wypadku, punkty karne, jakie uzyskają, wpłyną zdecydowanie na wysokość stawki ubezpieczenia. W ten sposób konsekwencje jazdy pod wpływem alkoholu stają się znacznie bardziej dalekosiężne.

Zobacz także: https://obronca24h.pl/jazda-po-alkoholu/

Powiązane artykuły